Przyszłość bez odpadów
Wyobraź sobie kolejny zwykły dzień. Gdzieś pomiędzy codziennymi obowiązkami zapewne zdarza Ci się stanąć naprzeciw sklepowej półki dokonując zakupowych wyborów. Być może tego dnia obmyślasz akurat swój kolejny posiłek albo po prostu wynosisz śmieci. Te prozaiczne czynności mogą wydawać się mało istotne w skali świata, lecz – jak się okazuje – to właśnie wtedy każdy z nas jest elementem frontu wojny z nadmiarem odpadów, ważąc w swoich rękach losy jakiejś części przyszłości. “Zero-waste” oraz “Less-waste” to w praktyce m.in. taki styl życia, który reprezentuje świadome podejście do owej przyszłości oraz zarządzania generowanymi przez siebie odpadami w taki sposób, by finalnie – z pomocą kilku prostych zasad – możliwie mocno je ograniczyć (less-waste), bądź wyeliminować całkowicie (zero-waste). Jak? Z pomocą przychodzi nam tzw. “Zasada 6R”.
Mniej znaczy więcej
“Refuse, Reduce, Reuse, Repair, Recycle, Rot”, czyli kolejno: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, naprawiaj, recyklinguj, kompostuj – to główna artyleria zasad, których konsekwentne stosowanie pozwolić może wygrywać batalie o nawet całkowite wyeliminowanie produkcji śmieci w obrębie naszego domowego gospodarstwa. W epoce tzw. Konsumenta 4.0, który posiada istotny wpływ na kształtowanie polityk podmiotów gospodarczych, zasada “odmawiania” np. ofertom firm które nie angażują się w eliminowanie generowania zbędnych odpadów to mocny oręż w walce o świat z mniejszą ilością śmieci. Zasada “ograniczania” – to z kolei tarcza, która poprzez postawę świadomego decydowania o ilości potrzebnych nam dóbr - pozwala ustrzec się przed kupowaniem tego co na dany moment może okazać się zbędne, by finalnie skończyć nieużytkowane, lub – co gorsza – na śmietniku.
Kolejnym elementem Zasady 6R jest "ponowne używanie", które może nadać opakowaniom - takim jak np. butelki czy słoiki - drugie życie, tak samo jak naprawianie tego co zepsute nadaje rzeczom dłuższą żywotność. Następnie: stosowanie recyklingu – o czym przeważnie wiemy - znacząco ogranicza globalną ilość odpadów zaś świadome kompostowanie jest w stanie zarówno znaleźć praktyczne rozwiązanie dla części z nich a także ograniczyć ilość szkodliwych, chemicznych substancji w naszym otoczeniu. To – w dużym skrócie - fundamenty Zasady 6R. Jak w takim razie mają się one do rolnictwa?
Świadomość x3: konsument, rolnik, zakupy
Kiedy wiele lat temu zakładaliśmy swoje ekologiczne gospodarstwa – jako ekologiczni rolnicy - podjęliśmy się zobowiązania zarówno wobec was jak i otaczającego nas środowiska. Pomimo, iż w oczach wielu konwencjonalnych rolników ekologiczna uprawa jawić się mogła jako zbędny nadmiar pracy, motywacji do poświęcenia od zawsze nadawał nam głównie jeden cel: troska o to, by produkowana naturalnymi metodami żywność była zdrowa i bezpieczna dla jej konsumentów oraz naszego naturalnego otoczenia.
Ekologiczna przyszłość to dla każdego ekologicznego rolnika konsekwentnie realizowany cel, który stara się on wypełniać w codziennej pracy i choć role pomiędzy producentem żywności a jej konsumentem znacząco się od siebie różnią, jedno jest pewne: wizja świata bez odpadów, a co za tym idzie – ekologicznej przyszłości - to wizja wspólna, która łączyć może zarówno eko-konsumenta jak i eko-rolnika.
To m.in. właśnie taka wizja doprowadziła do powstania projektu “Paczka OdRolnika” zrzeszającego obecnie 22 ekologicznych rolników i producentów z regionów: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. My wszyscy – którzy oferujemy naszą żywność w ramach tej platformy sprzedażowej - zdecydowaliśmy się zrezygnować w naszych uprawach ze sztucznych, chemicznych dodatków, a teraz pragniemy iść krok dalej: oferując w naszym regionie “zakupy zero/less-waste" pomóc wam zmieniać świat na lepsze.
“Less” to droga, “Zero” to (nasz wspólny) cel
Decydując się na udział w akcji “Lokalnie kupujesz, mniej pakujesz!” - jako rolnicy i producenci - podjęliśmy się kolejnego zobowiązania: ograniczenia do minimum opakowań naszych produktów tam gdzie to tylko możliwe, starając się jednocześnie uświadamiać nasz region jak ważną rolę dla środowiska mają nasze codzienne, żywnościowe wybory. I choć bycie platformą sprzedażową “zero-waste” to dla nas zarówno cel i wyzwanie, ideę “less-waste” obraliśmy jako drogę do tego celu. Chcemy również byście - dzięki akcji - wiedzieli, że żywność z naszych naturalnych gospodarstw jest w zasięgu ręki oraz, że my, rolnicy, dzielimy z ekologicznymi konsumentami wspólny cel. Lepszego, przyjaznego naturze świata nie osiągniemy jednak bez Was.
Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie - już niebawem - pilotażowego rozwiązania: zakupów “zero-waste” i “less-waste” (początkowo na terenie Krakowa), które da wam możliwość zamawiania żywności z dostawą do waszych domów, lub określonych punktów odbioru. Warzywa i owoce dowieziemy do was bez opakowań, tak jak ubrała je natura, zaś spersonalizowane kartony służące do przewozu będziecie mogli zwracać nam każdorazowo do ponownego napełnienia wybranymi przez siebie produktami.
Nawet zamawiając częściowo produkty, które wciąż jeszcze wymagają opakowań możecie być pewni, że nasza dostawa – prosto z lokalnych gospodarstw – to najkrótsza droga jaką może przebyć wasza żywność z miejsca jej produkcji do waszych domów, tym samym eliminując w znacznym stopniu ślad węglowy.
Jako rolnicy i producenci ekologiczni jesteśmy przekonani, że razem możemy zrobić dla dobra środowiska jeszcze wiele więcej.
Jesteście ciekawi tego rozwiązania? Dołączcie do nas a niebawem poinformujemy was o szczegółach i postępach jego wdrażania. Szczegóły znajdziecie na naszym profilu FB: https://bit.ly/32mqq6c