Macie w domu nadmiar kartonów? A może spodziewacie się ich więcej po świętach? Poza wyrzuceniem ich do śmieci można zastosować dla nich inne przeznaczenie! Niezadrukowane kartony których używamy na codzień stanowią bowiem świetny element kompostu.
Zdecydowanie tak. Karton jest składnikiem bogatym w węgiel, który stanowi (obok np. liści, czy trocin) jeden z elementów tzw. brązowej materii wykorzystywanej w kompostowaniu. To między innymi właśnie węgiel, poza azotem, tlenem i wodą, stanowi nieodłączny czynnik w procesie kompostowania. Odpowiednia równowaga wymienionych czynników daje drobnoustrojom odpowiednie okoliczności do działania.
Jako element kompostu nadają się jedynie kartony bez chemicznych nadruków, oraz np. plastikowych elementów. W miarę możliwości należy je zatem oczyścić.
Jak się okazuje: jako element składowy kompostu możemy wykorzystać wiele elementów które znajdują się w naszym otoczeniu jak np. tekturowe opakowania po jajkach, bądź rolki po papierze toaletowym. Rozejrzyjcie się sami ile potencjalnej "materii brązowej" znajduje się w waszych domach!
Kompostowanie bez wątpienia kojarzyło się do niedawna głównie ze wsią, ogrodem działkowym, bądź przydomowym. Na szczęście dla nas i natury zaczyna się to zmieniać a kompostowniki coraz częściej trafiają do naszych domów, i mieszkań. Dzięki niewielkim urządzeniom dostępnym na rynku możemy z powodzeniem kompostować odpowiednie odpady nawet na balkonie lub tarasie.
Karton możemy kompostować w każdym rodzaju kompostownika. Materiał drzewny oraz bogata zawartość celulozy czyni go odpowiednim źródłem pożywienia zarówno dla drobnoustrojów jak i dżdżownic zamieszkujących wermikompost.
Pierwszym, ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie kartonu poprzez pocięcie go na kawałki co umożliwi szybszy proces rozkładu. Można zrobić to z użyciem niszczarki, bądź tradycyjnych nożyczek, dzieląc karton na kwadratowe elementy o szerokości ok. 5 cm. Tak przygotowane "klocki", kompostowane w odpowiedniej proporcji szybciej ulegną biodegradacji dając oczekiwany efekt.
Jako, że odpady kartonowe stanowią element "suchej materii brązowej" można je zatem wymieszać z innymi odpadami tego typu jak np. liście, papier, suche łodygi czy słoma. Tak przygotowana mieszanka stanowi istotny element którym przysypujemy na przemian każdą warstwę "materii zielonej" - tej wilgotnej, bogatej w azot (kuchenne odpady z warzyw i owoców, fusy herbaciane, odpady roślinne).
Należy tu pamiętać o odpowiedniej proporcji: ok. 40% materii zielonej i 60% materii brązowej. Daje nam to proporcję 2:3 - stosujemy ją za każdym razem gdy dodajemy nowe "zielone" opadki.
Efektem skutecznego kompostowania jest bez wątpienia wartościowy nawóz którego finalnie użyć możemy w ogródku bądź "karmiąc" nim domowe rośliny. Kompostowanie odpadów to jeden z nieodłącznych elementów zero-waste'owego stylu bycia, stanowiący bez wątpienia istotne narzędzie w walce o lepszą, czystszą i bardziej przyjazną naturze przyszłość. Kompostując m.in. przyczyniamy się do ograniczania gazów cieplarnianych, redukujemy odpady oraz ograniczamy użycie sztucznych, chemicznych nawozów. Natura bez wątpienia będzie nam za to wdzięczna.